3 lipca 2014 r. w szpitalu im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku odbył się finał szóstej edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Szpital Dziecięcy „Polanki” ma teraz specjalne miejsce z zapleczem socjalnym i łazienką dla rodziców oraz kącikiem zabaw dla małych pacjentów. Program wystartował w 2013 roku. Do dzisiaj w całej Polsce powstało sześć Stref Rodzica: w Lublinie, Białymstoku, Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku. Rocznie może z nich korzystać ponad 12 tys. dzieci i ich rodziców. Główną ideą programu jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali miejsc przyjaznych najmłodszym pacjentom i ich opiekunom, a także propagowanie obecności rodziców podczas hospitalizacji dziecka. W uroczystym otwarciu Strefy Rodzica wzięła udział honorowa ambasadorka projektu, aktorka Agnieszka Grochowska.
W gdańskim szpitalu przeprowadzono następujące prace: wyremontowana została łazienka, stworzono specjalny pokój socjalny, a część korytarza przeobrażono w salę zabaw dla dzieci. Pomieszczenia zostały gruntownie odnowione, odmalowane i wyposażone w funkcjonalne meble, zabawki, sprzęt AGD. W nowocześnie i przytulnie pomyślanej Strefie Rodzica opiekunowie będą mogli spędzać czas ze swoimi pociechami i odpocząć, a w wyposażonym w kuchenkę oraz lodówkę pokoju socjalnym przygotują szybki posiłek. Do dyspozycji rodziców przekazane zostały także składane łóżka, by – jeśli sytuacja tego wymaga – dać im możliwość towarzyszenia dziecku przez cały czas, nawet nocą.
Obserwuję moich pacjentów i widzę jak duży wpływ na ich komfort psychiczny, a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia ma obecność najbliższych. Cieszę się, że zostaliśmy wybrani do VI edycji programu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Nasi pacjenci i ich rodzice bezapelacyjnie na tym skorzystają! – komentuje dr medycyny Bożena Kujawska-Kapiszka, Kierownik Oddziału.
Strefa Rodzica. Budimex dzieciom jest programem nastawionym na maksymalną skuteczność. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny. Opracowany jest z myślą o tym, żeby zrobić jak najwięcej w najkrótszym czasie, z wykorzystaniem wszystkich istniejących możliwości.
Nie trzeba dobudowywać nowych pomieszczeń, tworzyć procedur. Na każdym z biorących udział w programie oddziałów dziecięcych, wspólnie z zaangażowaną kadrą szpitala, wybrane zostają miejsca, które można przekształcić, zaaranżować, wyremontować. Czasami jest to korytarz, kiedy indziej dawna wózkownia lub stara, niewykorzystywana sala szpitalna. Podczas dokumentacji z udziałem architekta podejmowane są decyzje jak najbardziej optymalnie wykorzystać środki w konkretnych warunkach lokalowych danego szpitala, aby zrobić jak najwięcej. Finalnym punktem każdej Strefy Rodzica jest ostatni dzień prac. Ekipy remontowe opuszczają pomieszczenia i dają pole do działania wolontariuszom – pracownikom Budimeksu. Bez względu na zajmowane stanowisko i pełnioną na co dzień funkcję – każdy członek zespołu angażuje się w prace wykończeniowe. Ambasadorka programu Agnieszka Grochowska nigdy nie pozostaje w tyle. Pierwsze pytanie jakie zadaje przyjeżdżając na kolejne finały Strefy Rodzica to „Co jest do zrobienia?” – razem z całą ekipą składa meble, porządkuje, wiesza obrazki na ścianie.
Pomaganie wchodzi w krew. Fantastycznie jest angażować się w tego typu działania. To już szósta lokalizacja, a przed nami jeszcze dwie w tym roku. Wartością tego projektu jest nie tylko to, co przy wsparciu i zaangażowaniu wszystkich uczestników, w tym także przychylności szpitali, udaje nam się zrobić na oddziałach dziecięcych. Program przede wszystkim propaguje dwie ważne idee. Pierwsza, najważniejsza, to „promowanie obecności rodziców przy chorującym dziecku w szpitalu”, a druga, dotycząca bardziej nas jako firmy, to „promowanie aktywnego angażowania się w projekty społeczne”. Konsekwentnie od lat traktujemy CSR jako styl prowadzenia biznesu, a Strefa Rodzica jest żywym dowodem na to, że warto się angażować jeszcze bardziej – mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu. Następne Strefy Rodzica powstaną jeszcze w tym roku w Szczecinie i Krakowie. Z dotychczas oddanych miejsc może korzystać ponad 12 tys. dzieci rocznie oraz ich rodzice.