Jak rozmawiać z dziećmi o obecnej sytuacji w Ukrainie?

W obliczu obecnej sytuacji w Ukrainie, my, dorośli, możemy doświadczać różnych, nawet najbardziej skrajnych emocji. Dzieci także. Lęk, napięcie, smutek – to emocje, które dziecku trudniej nazwać, a także radzić sobie z nimi.

Po pierwsze, czy rozmawiać z dzieckiem o obecnej sytuacji?

Dzieci są bacznymi obserwatorami otaczającego świata i zachowań dorosłych. Komunikaty napływają zewsząd – z mediów, rozmów z innymi dziećmi czy zasłyszanych przypadkiem rozmów dorosłych. Nie łudźmy się, że dziecko tkwi w błogiej nieświadomości. Rozpocznijmy rozmowę, jednak dozujmy przekazywane informacje, nie śledźmy z dziećmi medialnych doniesień i dostosujmy rozmowy do ich wieku.

Czy ukrywać przed dziećmi swoje emocje?

Zdecydowanie nie – pokażmy dziecku, że też odczuwamy np. przygnębienie. Ono widzi nasze zachowanie i czuje nasze emocje.  Z drugiej strony jednak, zapewnijmy je o tym, że jest bezpieczne. To my, jako dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o dziecko i jego bezpieczeństwo. Pokażmy też sprawczość, na co mamy wpływ w obecnej sytuacji i jak możemy pomóc.

Dziecko radzi sobie z emocjami, krzycząc, będąc nadaktywne czy obgryzając paznokcie. Co robić?

Musimy wiedzieć, że dzieci, tak jak dorośli mają swoje strategie radzenia sobie z napięciem, co może być uciążliwe dla nas i otoczenia. Należy jednak pamiętać, że dziecko w ten sposób radzi sobie jak potrafi z sytuacją, która budzi jego niepokój – naszą rolą nie jest zabranianie mu tego, a w delikatny sposób wskazanie innych metod oraz akceptacja jego zachowań. Bardzo ważne jest także, by pozwolić dziecku na płacz lub śmiech, by mogło wyrażać swoje emocje w wybrany przez nie sposób.

Jak możemy zmniejszyć niepokój dziecka i wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa?

Skuteczne sposoby radzenia sobie z napięciem to nie tylko rozmowa, to także dotyk, zabawa, duża ilość ruchu i śmiech. Przytulanie, kreatywne spędzanie czasu, wspólne aktywności na świeżym powietrzu pozwolą zarówno nam, jak i naszym dzieciom na odprężenie się i regulację emocji.

Nie bójmy się także sięgać po profesjonalne wsparcie, gdy zajdzie taka potrzeba.

I najważniejsze – dbajmy o siebie! Tylko sami będąc “zaopiekowani”, możemy udzielić odpowiedniego wsparcia innym.

Polecamy również wspaniałe strony, na których znajdziecie więcej porad oraz treści na temat rodzicielstwa:

www.jagodasikora.pl

www.bycblizej.pl

www.dylematki.pl

www.szkolastaronia.pl