Alergia na pyłki – objawy, diagnozowanie, leczenie

Kichanie, suchość w gardle czy przewlekły katar – u dziecka łatwo pomylić alergię z przeziębieniem. Warto jednak przyjrzeć się bliżej objawom i możliwie szybko podjąć skuteczne leczenie, aby ulżyć małemu pacjentowi!

Alergia na pyłki bywa trudna do rozpoznania, szczególnie u małych dzieci, a alergiczne testy skórne są wiarygodne dopiero od ok. trzeciego roku życia. Znając objawy alergii i kalendarz pylenia roślin można jednak ocenić czy katar u dziecka jest oznaką przeziębienia, czy wskazana jest wizyta u alergologa.

Objawy alergii na pyłki

Wśród oznak, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, są m.in. wodnisty katar, częste kichanie oraz problemy z oczami – łzawienie, światłowstręt czy nawracające zapalenie spojówek. Inne symptomy uczulenia mogą obejmować suchość jamy ustnej i drapanie w gardle, przytępiony słuch i ból uszu, ogólne przemęczenie i drażliwość.

Jeśli objawy te wzmagają się podczas spacerów i zabaw na dworze, a w domu są mniej odczuwalne – to niemal pewny sygnał, że mamy do czynienia z alergią na pyłki roślin.

Jakie rośliny uczulają?

Wśród najpopularniejszych alergenów znajdują się pyłki drzew (brzozy, leszczyny, olchy, rzadziej dębu, topoli, wierzby) oraz traw i roślin łąkowych (m.in. babki zwyczajnej, komosy, pokrzywy czy szczawiu). Ponadto wiele osób uczulają zarodniki grzybów.       

Poniższy kalendarz przedstawia okresy pylenia najczęściej uczulających roślin. Warto mieć na uwadze, że w różnych regionach kraju okres wegetacyjny poszczególnych gatunków roślin może być krótszy niż na przedstawionym diagramie.

Diagnoza i leczenie alergii

Przy podejrzeniu uczulenia na pyłki roślin, alergolog wykonuje serię testów skórnych, aby określić które alergeny wywołują reakcję obronną organizmu. Następnie, wybór optymalnej metody leczenia kataru alergicznego zależy od wieku dziecka, jego stanu zdrowia, zakresu reakcji alergicznej, tolerancji na leki i zabiegi, oraz preferencji opiekunów.

Najmniej inwazyjnym działaniem jest redukcja styczności z substancją wywołującą reakcję uczuleniową, czyli ograniczenie przebywania na dworze w okresie pylenia konkretnych roślin.

W łagodzeniu objawów alergii na pyłki pomocne są leki antyhistaminowe, często dostępne bez recepty. Mogą one jednak powodować senność i negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka, dlatego należy skonsultować z lekarzem wybór odpowiedniego preparatu. W wielu przypadkach ulgę przynosi też spray do nosa o działaniu przeciwzapalnym, zmniejszający obrzęk tkanek nosa.

Kiedy redukcja kontaktu z alergenem i farmakoterapia nie przynoszą wystarczających efektów, warto rozważyć immunoterapię, czyli tzw. odczulanie. Polega ono na cyklicznym podawaniu pacjentowi zastrzyków z alergenami, w celu wytworzenia na nie odporności. Należy zdawać sobie sprawę, że terapia odczulająca to proces trwający nawet do 3-5 lat.